Dikkat! Sevgililer Günü çiçeğinin içinden uyuşturucu çıkabilir

Muhtemelen gül alırken kimsenin aklına aynı zamanda kokain de alıyor olduğu gelmez. 

Ancak her yıl, Kolombiya’daki polisler ve çiçekçiler, “Sevgililer Günü romantizmi”nin, çiçeklerle birlikte uyuşturucu ihracatını şımartmadığından emin olmak için 24 saat çalışmalılar.

Ocak ayının sonundan itibaren ülkedeki 30’u aşkın büyük kargo uçağı, tonlarca çiçeği ihraç ederken, uyuşturucu kartelleri için de büyük bir fırsat ortaya çıkıyor.

Kolombiyalı çiçek ihracatçıları derneği başkanı Augusto Solano “Şüphesiz hedefteyiz” diyor. Bu nedenle çiçek endüstrisinin polisle geliştirdiği güvenlik protokolleri, gül tomurcuklarını taşıyan kamyonların, özel eğitimli köpekler ve elektronik tarayıcıyla donatılmış 100 polis tarafından aranmasını kapsıyor.

Polis geçtiğimiz yıl çiçeklerin arasında 90 kg uyuşturucu bulmuş.

Albay Julio Triana, eğitimli Labrador’u ile kargo depolarını adımlarken; “Çiçek ihracatımızın suç çeteleri tarafından kirletilmediğinden emin olmalıyız” diyor. 

Kolombiya, Hollanda’nın ardından dünyanın en büyük ikinci çiçek ihracatçısı ülkesi ve ABD’nin en büyük çiçek tedarikçisi. 1990’lı yılların başında uyuşturucu trafiğinin içinde yer alan ülkeleri teşvik etmek amacıyla ABD Kongresi’nin aldığı karar, bu ülkelerin mallarına vergi indirimi uygulanmasını içeriyordu. Kolombiya’nın çiçek endüstrisinin “çiçeklenmesi” de bu döneme denk düşüyor.

Sevgililer Günü, Kolombiyalı çiftçilerin yılın en çok çalıştığı dönemi oluyor. 130 bin emekçinin çalıştığı sahada, sadece bugüne özel 500 milyon kök çiçek yetiştiriliyor.

http://haber.sol.org.tr/dunya/dikkat-sevgililer-gunu-ciceginin-icinden-uyusturucu-cikabilir-185676