COVID-19 SALGINI HAKKINDA

Sevgili Küba Dostları,

José Martí Küba Dostluk Derneği Yönetim Kurulu olarak tüm dünyayı etkilemekte olan koronavirüs salgınıyla ilgili birkaç not paylaşmak istiyoruz.

1. Koronavirüsü önlemek ya da tedavi etmek için henüz onaylanmış özgün bir ilaç bulunmamakta, birçok ülkede çeşitli ilaçlar için çalışmalar sürmektedir. Küba’da keşfedilen ve Çin-Küba ortaklığıyla Çin’de de üretilen “Interferon Alpha 2B” isimli ilacın, korona vakalarında olumlu sonuçlar uyandırdığına dair kimi veriler olması sevindiricidir. İlacın çeşitli ülkelerde kullanımı sürmekte ve yaygınlaşmaktadır, ancak henüz ilacın hastalığa karşı etkisi tam olarak ortaya konulmamıştır.

2. Küba’da, ülkeyi ziyaret eden 3 İtalyan turistte rastlanan koronavirüs vakalarına hızla müdahale edilmiştir. Ülkede yayılmaya dair herhangi bir emare şu an için yoktur. Kübalı doktorlarsa, Çin’de salgına karşı enternasyonalist misyonlarını yerine getirmelerinin ardından İtalya’ya geçmiş, İtalya halkının virüse karşı mücadelesine destek olmaktadır.

3. Salgın, ülkemizde maalesef bir panik havası yaratmıştır. Tehlike gerçektir, fakat ihtiyacımız olan panik değil, doğru bilgilendirme ve dayanışmayı güçlendirmektir. JMKDD Yönetim Kurulu, Bilim ve Aydınlanma Akademisi’nin konuyla ilgili rapor ve bilgi notlarını önermektedir. Düzenli olarak güncellenen bu raporlara http://bilimveaydinlanma.org/  web sitesinden erişebilirsiniz.

4. José Martí Küba Dostluk Derneği, bu günlerde büyük ihtiyaç duyulan dayanışmayı örgütlemek için üzerine düşeni yapacaktır. Veriler, özellikle 60 yaşın üzerinde, kronik dahili hastalığı ya da bağışıklık sistemi zayıflığı bulunan kişilerin risk grubunda olduğunu göstermektedir. Bu kişilerin, virüs kapma riskinin azalması için, bir süreliğine, kalabalık ortamlardan olabildiğince uzak durmaları gerekmektedir. Bu açıdan, 60 yaşın üzerinde olan, risk grubunda sayılan ve alışverişe çıkmak, fatura ödemek gibi ihtiyaçları ancak kendisi karşılayabilecek durumda olan üye ve dostlarımızı, Dernek Yönetimi’yle temasa geçmeye çağırıyoruz. Yönetim Kurulu, bu üye ve dostlarımıza yakın yerlerde bulunan üyelerimizi yardım için yönlendirmek kararı almıştır.

İnsanlık bu zor günleri dayanışmayla atlatacaktır.
 
JMKDD Yönetim Kurulu