Brezilya’da polisler meclisi bastı, polislere biber gazıyla müdahale ettiler

Brezilya’nın başkenti Brasilia’da emeklilik reformunu protesto eden polisler Temsilciler Meclisi’ni bastı. Meclis güvenliği, polis memurlarına biber gazıyla saldırdı.

Brezilya’da Temsilciler Meclisi binasının önünde Brezilya Polis Memurları Birliği (UPB) tarafından organize edilen gösteride, 3 bin polis memuru 1988 Anayasası’ndan bu yana sosyal güvenlik sistemindeki en büyük değişiklik olacak yasa tasarısını protesto etti.

Sputnik’te yer alan habere göre, eyleme katılan polis memurları, Meclis Genel Kurulu’na açılan yeşil odaya ulaşmak istedi. Yeşil odaya giden tüneldeki bariyerleri kıran polis memurlarına, meclis güvenliği tünelde biber gazı ile müdahalede bulundu.

Genel kurula girmesine izin verilmeyen polis memurlarından birinin meclis güvenliğine silah çektiğini aktaran Temsilciler Meclisi Başkanı Rodrigo Maia, “Orada bu meclisin resmi görevlisine karşı bir silah vardı” dedi.

Meclis güvenliğinin biber gazı kullanması üzerine bazı protestocu polisler kapılara şişeler attı. Meclis girişlerini bariyerler ile kapatan meclis güvenliği, yeşil odayı ve genel kurul salonunu boşalttı.

Yeni tasarı emeklilik yaşı ve emeklilik yardımı hesaplamalarında değişiklik yapılmasını ve kamu güvenlik uzmanlarının iş riskini tanıyan maddenin anayasadan çıkarılmasını öngörüyor. 

http://haber.sol.org.tr/dunya/brezilyada-polisler-meclisi-basti-polislere-biber-gaziyla-mudahale-ettiler-185051