Bolivya’dan İsrail yerleşimlerine tepki

Birleşmiş Milletler’de konuşan Bolivya temsilcisi, İsrail yerleşimlerine tepki göstererek, Filistin halkına desteklerini yineledi.

Bolivya’nın Birleşmiş Milletler temsilcisi Sacha Llorenti, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde yaptığı konuşmada uluslararası toplumdan Filistin’e sırtını dönmemesini istedi.

İsrail’in Filistin’i işgalini kınayan Llorenti, Filistin halkına desteklerini vurgulayarak, “Filistin halkının siyasi, iktisadi, toplumsal, insani ve güvenlik durumundan büyük endişe duyduklarını” belirtti.

Bolivya temsilcisi, İsrail ordusunun tavrının Gazze’de 2014’te yarattığı “insani travma ve felaketi” hatırlatarak, İsrail’i süren işgal ve yerleşimler nedeniyle kınadıklarını söyledi.

İsrail’in geçen yıllarda binlerce Filistinli sivili öldürdüğünü ve yaraladığını hatırlatan temsilci, bunlara çocukların da dahil olduğunu vurguladı.

Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, “terörist devlet” olarak nitelendirdiği İsrail’le ilişkileri 2014 yılındaki Gazze saldırısının ardından kesmişti.

2016 yılında Venezuela, Malezya ve Yeni Zelanda tarafından BMGK’ya sunulan tasarı, İsrail yerleşimlerinin yasadışı olduğunu duyursa da, yeni yerleşimlerin inşasının sürdüğü görülüyor.

http://haber.sol.org.tr/dunya/bolivyadan-israil-yerlesimlerine-tepki-200638