Ankara’da Trump Döneminde ABD-Küba ilişkileri ve Abluka Tartışıldı

Değerli Küba Dostları,

13 Temmuz 2017 Perşembe günü Nazım Hikmet Kültür Merkezi Ankara’da Trump Döneminde ABD-Küba ilişkileri ve Abluka başlıklı bir etkinlik gerçekleştirdik. 

Etkinliğimiz “Abluka: Tarihin en uzun soykırımı” isimli belgeselin gösterimi ile başladı. (Belgesele ulaşmak için tıklayınız.)
 
Gösterim sonrasında Küba’dan gelen konuklarımız Halklara Adalet, Barış ve Onur için Uluslararası Komite üyesi Beatriz Santamaria ve Javier Villacin ile konu hakkında söyleşimizi gerçekleştirdik. Söze daha önceki politikaları sürdüreceğini ilan eden ABD başkanının tutumu ile her gün yüzleşmek durumunda kalan Kübalılar olarak bizimle olduklarını söyleyerek başlayan dostlarımız Obama döneminin gözle görülür bir değişiklik yaratmadığının altını çizdiler. Obama döneminde ABD vatandaşlarının adayı daha fazla ziyaret etmeye başladıklarını ancak Trump’ın bu seyahat kolaylığını ilga ettiğini aktardılar. ABD’nin vatandaşlarına yurtdışına seyahati yasakladığı yegane ülkenin Küba olduğunu vurguladılar. Bu yasağın turizmin ekonomik yönü düşünülerek değil ABD vatandaşlarının Kübalılardan ideolojik ve kültürel olarak etkilenmemeleri için konduğunu ilettiler. 
 
Aynı zamanda Latin Amerika’da bölgesel bir gazete olan RESUMEN editörü Javier Villacin gazetenin Abluka konulu sayısından örnekler vererek Abluka’nın hem Küba, hem ABD vatandaşlarına hem de üçüncü taraflara etkileri konusunda örnekler verdi.
 
Söyleşi katılımcıların soruları ve katkıları ile sonlanırken abluka karşısında en etkili ve önemli aracın uluslararası dayanışma olduğu bir kere daha vurgulandı.
 
JMKDD