Açıklama: Küba terörizmin destekçisi değil mağdurudur

 

ABD İkiyüzlülüğünü Kınıyoruz

ABD’nin, bu defa yalnızca dünya hakları değil, kendi halkı, hatta kendi “elitleri” nezdinde bile meşruiyeti tamamen yok olmuş Trump hükümeti, giderayak Küba’yı yeniden “terörizmi destekleyen ülkeler” kapsamına aldı.

Bu liste, ABD yönetiminin, herhangi bir uluslararası platformda tartışılmaksızın ve kanıt sunmaksızın, basbayağı kendi kafasına göre dilediği ülkeyi koyduğu bir liste. Amerika kıtasının geri kalanına hükmetmek için 2000’lere kadar bahaneleri “uyuşturucuya karşı mücadele”ydi, son 20 yıldır da “terörizmle savaş”.

Oysa tüm dünya, terörün en büyük destekçisinin, emperyalizmin baş aktörü ABD olduğunu biliyor. Son 20 yılda ABD sayısız ülkeyi işgal etti, insanlı veya insansız hava araçlarıyla bombaladı, yüz binlerce insanın yaşamını yitirmesine sebep oldu. Aynı sürede Küba tam tersini yaptı, dünyanın sayısız ülkesine doktorlarını, sağlık emekçilerini, ilk yardım ekiplerini yolladı, binlerce insanın hayatını kurtardı.

Suçlanacak biri varsa ABD’dir. Şimdiye kadar ABD’nin örgütlediği terör saldırılarında 3 bin 478 Kübalı hayatını kaybetmiş, 2 bin 99 Kübalı sakat kalmıştır.

ABD’nin bu saldırgan adımını kınıyoruz.

Küba halkı, 60 yıldır olduğu gibi, bu saldırganlığın da üstesinden gelmesini bilecektir.

José Martí Küba Dostluk Derneği