ABD’li patronlar gözünü Küba’ya dikti: Senato’da ‘Küba’ya Seyahat Özgürlüğü Yasası’ tartışması

ABD Senatosu’nda Cumhiyetçi ve Demokratlardan oluşan bir grup senatör, Perşembe günü sundukları yasa önerisiyle Küba’ya uygulanan seyahat engellerinin kaldırılmasını tekrar gündeme getirdi.

TeleSur‘un haberine göre, “Küba’ya Seyahat Özgürlüğü Yasası” olarak sunulan teklif, 2015’te Senato’ya sunulmuş ancak sadece 8 destekçi bulabildiği için gündeme alınmamıştı. Bu sefer 55 destekçi bulan yasa önerisi, tekrar Senato gündeminde.

Küba’ya dönük bu ‘Arkaik ve köhne’ politikanın aşılması gerektiğini savunan Engage Cuba Grubu Başkanı James Williams, Cumhuriyetçi Senatör Jeff Flake aracılığıyla teklifi yeniden gündeme getirtti.

Geçerli hale gelmesi için 100 oydan 60’ını alması gereken yasa tasarısının bu sefer destek alacağı beklenirken, Küba’ya olan ambargonun devam ettirilmesi gerektiği görüşü ABD Senatosu’nda hala yaygın.

NİYET SEYAHAT ÖZGÜRLÜĞÜ DEĞİL, SERMAYENİN SERBEST DOLAŞIMI

Seyahat özgürlüğü yasası olarak sunulan tasarının arkasında ise Küba halkına “yardım etmek”, girişimciliği ve özel sektörü filizlendirmek var. 

http://haber.sol.org.tr/dunya/abdli-patronlar-gozunu-kubaya-dikti-senatoda-kubaya-seyahat-ozgurlugu-yasasi-tartismasi-197744