ABD, Venezuela hükümetini istikrarsızlaştırmak adına 2015’te 4,2 milyon dolar pompaladı

ABD’nin 2015 yılında Venezuela’yı istikrarsızlığa sürüklemek adına 4,2 milyon dolar pompaladığı öne sürüldü. Bu fonların yaklaşık 2 milyonluk kısmı, seçim öncesinde muhalefet partileri için Ulusal Demokrasi Vakfı aracılığıyla toplandı.

2015 yılında ABD hükümetinin ABD Kalkınma Ajansı (USAID) aracılığyla Venezuela için en az 4.26 milyon ABD doları tutarında bir bütçe tahsis ettiği öne sürüldü.

teleSur‘da yer alan habere göre bu fonların yaklaşık 2 milyonluk kısmı 1982’de “dünyanın çeşitli bölgelerindeki demokratik kurumların büyümesine ve güçlenmesine adanmış” bir örgüt olan Ulusal Demokrasi Vakfı (NOD) aracılığıyla toplandığı belirtiliyor.

Bu fonların 849,223 dolarlık kısmının, “serbest piyasa” reformlarının teşvik edilmesi için 160.813 ABD doları ile birlikte “vatandaşları Millet Meclisi adaylarına bağlayan etkileşimli bir çevrimiçi platform” oluşturulması da dahil olmak üzere “sivil” veya seçim amaçlı tahsis edildiği bilgisi verildi.

“Radyo programlarına”, “haber ve bilgi üretmek ve yaymak için alternatif kanallar”, “yerel bağımsız gazeteciler ve ifade özgürlüğü ve demokrasiyi savunmak için alternatif medya organları”na yönelik fonlar da dahil olmak üzere yaklaşık 505,796 ABD doları ödenek ayrıldı.

Gazetecilere araştırmacı gazetecilik ve haberlerin yaygınlaştırılmasında sosyal medyanın kullanılması konusunu da ele aldı. 

USAID aracılığıyla ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yıllık 170 milyon doların üzerinde finansman sağladığı için NED, 90’dan fazla ülkede ABD dış politika hedeflerini teşvik eden kuruluşları desteklemek için 1,000’den fazla hibe sağladığı öne sürülüyor.

USAID, NED’e ek olarak Özgürlük Evi, Uluslararası Cumhuriyetçi Enstitü, Ulusal Demokratik Enstitü ve Amerikan Devletleri Örgütü Pan-Amerikan Gelişim Vakfı ile ortaklık kuruyor.

ABD Kongresi ayrıca Voice of America’yı işleten Broadcasting Board of Governors ve Küba karşıtı Radio Marti ve TV Marti’ye de 777.8 milyon dolar fon sağladı.

Bunun yanı sıra NED’in 2015 raporunda “Hibelerimiz, Arjantin ve Venezuela’da serbest ve adil seçimleri desteklemek için kilit rol oynamıştır” ifadeleri yer alıyor.

“Mauricio Macri, Arjantin’de cumhurbaşkanlığı seçimini kazandı ve sonuçta Kirchner’in dayattığı popülist ve otoriter siyasi modelin sonunu sembolize etti. Venezuela’da Aralık 2015’teki parlamento seçimleri, siyasi muhalefete 18 yılda ilk kez yüksek bir çoğunluk verdi. Yasama organında güçlü bir muhalefetin varlığı, Venezuela’nın anti-demokratik hükümeti devirmesine yardımcı olabilir. ”

Devlet tarafından finanse edilen NED belirli ülkelerde hibe alıcısı tanımlarken, ne raporun ne de örgütün web sitesinde Venezuela örneğinde finansman sağlayan kuruluşların isimleri belirtilmemiştir.

2015 yılında NED, Ekvator’da 1,047,818 ABD doları ve Bolivya’da 883,620 ABD Doları tutarında bu sol görüşlü hükümetlere karşı çalışan örgütleri desteklemek için harcadı. 

İlgili HaberVENEZUELA KOMÜNİST PARTİSİ, MADURO’NUN PARTİSİYLE İTTİFAKTAN ÇEKİLEBİLİR

Venezuela’nın muhalefet patisi MUD, 2015 yılında Ulusal Meclis çoğunluğunu
 
Venezuela’nın muhalefet patisi MUD, 2015 yılında Ulusal Meclis çoğunluğunu kazandıktan sonra, ülkenin anayasasına doğrudan kanuna aykırı hareket eden yasaları geçekleştirmeye çalışan hükümet şubeleri arasında kurumsal bir kriz yaratmaya çalışmakla suçlanıyor. Örneğin; başkanlık süresini azaltmak.

Maduro hükümetini devirmek için sokak gösterileri talep eden muhalefet liderleri, krize çare olarak dış müdahaleyi göstermeye devam ediyor.

http://haber.sol.org.tr/dunya/abd-venezuela-hukumetini-istikrarsizlastirmak-adina-2015te-42-milyon-dolar-pompaladi-192298