“26 Temmuz” un Yıldönümünde Küba’da Kutlamalar Yapılıyor

Adını 26 Temmuz baskının tarihinden alacak olan “hareket”in üyeleri 64 yıl önce bugün Küba’nın doğusundaki en büyük garnizon olan Moncada Kışlası ve Carlos Manuel de Céspedes Kışlası’nı basarak devrime giden yolun işaret fişeğini ateşlemişlerdi.

Küba’da yükselen işçi sınıfı hareketi 1952 yılında Batista’nın darbesi ile baskılanmıştır. Elde edilen kazanımların kalıcı olmaması üzerine Fidel ve “Movimiento” (Hareket) üyeleri iktidarı  “zor” yoluyla almaktan başka çarelerinin olmadığını düşünerek ülkenin en doğusunda bulunan ve ülkenin en büyük askeri üslerinden olan Moncada ve Carlos Manuel de Céspedes Kışlalarına baskın düzenlerler. Amaçları buradan batıya doğru yayılan bir silahlı mücadelenin ilk adımını atmaktır.

Bugün 26 Temmuz Hareketi’nin bu adımının başarısız olsa da sonraki adımlarıyla Küba Devrimi’ni başarıya ulaştırdığını biliyoruz. Şüphesiz Fidel başta olmak üzere hareketin önderliğinin bunda payı büyük.

Küba halkı bu sebeple her yıl 26 Temmuz tarihini “Ulusal İsyan Günü” olarak kutluyor. Küba’da  26 Temmuz töreni bu yıl Pinar del Río eyalaetinde Devrim Meydanı’nda yapılacak. Bu sabah yerel saat ile 07.00’de başlayan törende Devlet Başkan Yardımcısı ve Küba Komünist Partisi İkinci Sekreteri  José Ramón Machado Ventura konuşma yapacak. Tören müzeye dönüştürülmüş olan Moncada Kışlsı’nın bulunduğu yerde yapılıyor.

Küba’lılar bu törenlere katılmak için 1 Mayıs’ta olduğu gibi onlarca farklı şehirden katılım gösteriyorlar. Pinar del Río devrimden bu yana üçüncü kez kutlamalara ev sahipliği yapılıyor.

Pinar del Río’daki kutlamaları bağlantıdan izleyebilirsiniz: https://www.facebook.com/cubadebate/videos/10155111942313515/

JMKDD