Venezuela Dışişleri Bakanlığı’ndan AB temsilcisine yanıt

Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Venezuela ile ilgili olarak AB adına açıklamada bulunmuş, Venezuela halkı tarafından seçilen Ulusal Kurucu Meclis’i tanımadıklarını bildirmişti.

Venezuela Dışişleri Bakanlığı, konuyla ilgili yanıt vererek, “Avrupa Birliği ülkemizin yasal kurumlarına karşı duyduğu saygıdan bahsederken çelişki içerisindedir” dedi.

Açıklamada AB’nin “barışçıl ve demokratik bir şekilde ülkenin kaderine karar vermeye devam eden çoğunluğun” iradesinin yok sayıldığı söylendi.

Yapılan açıklama şöyle:

“Venezuela Bolivar Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği’nin Yüksek Temsilciliği ve Sözcülüğü’nden Sorumlu Başkan Yardımcısı Federica Mogherini’nin 07 Ağustos 2017 tarihinde AB üyesi ülkeler adına yapılan açıklamalarını kınamaktadır. Avrupa Birliği’nin Venezuela muhalefetinin azınlık bir kısmının yanında olduğunu kanıtlayan bu açıklamalar, barışçıl ve demokratik bir şekilde ülkenin kaderine karar vermeye devam eden çoğunluğun takdirini tamamen görmezden gelmektedir.

Avrupa Birliği, Venezuela’nın kahraman halkının tarihi büyük bir çoğunlukla göreve getirdiği ve üzerine düşen anayasal görevi üstlenmek için oluşturulmuş ve tamamen yetkilendirilmiş bağımsız Ulusal Kurucu Meclis tarafından alınan bu kararların ”demokratik düzene barışçıl dönüş” ihtimallerini azalttığına inandırmaya çalışmaktadır. Gerçekte olan ve açıkça görülen bu kararların etkileri tartışılmaz bir biçimde talihsiz öngörünün aksini göstermektedir.

Avrupa Birliği ülkemizin yasal kurumlarına karşı duyduğu saygıdan bahsederken çelişki içerisindedir. Bunun yanı sıra, bir kaç saat önce Carabobo Eyaleti, Paramacay Kışlası’nda gerçekleşmiş, Bolivarcı Ulusal Silahlı Kuvvetlerinin müdahalesi ile kontrol altına alınan terörist saldırıları görmezden gelmektedir. Eylemlerini meşrulaştırma yollarını arayan diğer terörist saldırılarda da görüldüğü gibi Avrupa Birliği’nin barışa katkı sağlamaktan oldukça uzak olduğu ve muhalafetin radikal unsurlarını cesaretlendirerek son ayların en vahşi eylemlerini  meşru kıldığı görülmektedir.

Venezuela Bolivar Cumhuriyeti, Avrupa Birliği’nin  liderlerinin Venezuela’nın ülkenin içinden geçtiği süreç ile ilgili halkları tarafsız bir şekilde bilgilendirmeye ve ülkenin karşı karşıya kaldığı duruma hiçbir katkıda bulunmayan şiddet yanlılarından uzaklaşarak, Yükek Seçim Kurulu tarafından düzenlenecek mahali seçimlere katılacak adaylarını bildiren Venezuela muhalefetinin büyük bir kısmını görmeye davet etmektedir.

Demokrasinin işleyişinde doğabilecek farklılıklar karşısında Bolivarcı Anayasa, en zor zamanlarda bile, farklılıkların üzerine gitmek ve onları aşmak için tek yol olarak karşılıklı müzakere konusunda ısrar eden Venezuela Hükümeti’nin güçlü önerisini kesinleştirmesinin yanı sıra, sıkıntıların barışçıl çözümü hususunda en ileri mekanizmaları sunmaktadır.

Venezuela Bolivar Cumhuriyeti, siyasi aktörleri bir kez daha ulusal diyaloğa katılmaya  çağırarak katılımcı ve öncül demokrasi prensiplerine tamamen bağlı olduğunu, insan hakları ve herhangi bir farklılığın çözümü hususunda gösterilecek iradeye saygısını yineler.”

http://haber.sol.org.tr/dunya/venezuela-disisleri-bakanligindan-ab-temsilcisine-yanit-205794

Related posts: