Küba’nın tıbbi ürünleri Rus pazarına giriyor

Granma’da 27 Haziran tarihinde yer alan habere göre Rusya ve Küba ilaç, teknoloji ve diğer tıbbi ürünlerin üretimi ve ticareti amacıyla ortak girişim oluşturma yönünde Havana’da ilk işbirliği forumunu gerçekleştirdiler.

Forumun özel hedefi, Rus iş çevrelerine Küba medikal ve ilaç sektörü hakkında bilgi vermek ve iki ülkenin araştırma kurumları, üniversiteleri ve teknoloji parkları arasındaki işbirliği olanaklarını tanımlamaktı. Bu çerçevede Küba ürünlerinin Rus piyasasında lisanslandırılması konusu da ele alındı.

Foruma 10 şirket katıldı. Şirketler arasında ortak yatırımlar, hammadde ve ekipman tedariki, hizmet ve danışmanlık sunumu gibi konularda anlaşmalar imzalandı.

Forumda şirketlerin yanı sıra her iki ülkenin sağlık ve ticaret bakanlıklarının temsilcileri de yer aldı.

Küba’nın tıbbi ürünler alanındaki devlet şirketi olan BioCubaFarma’nın piyasa müdürü Mayda Mauri Perez bu anlaşmalarla Rus hastalarının Küba tıp ürünlerinden yararlanma şansına sahip olacağını belirtiyor.

Küba’nın kanser tedavisi için geliştirmiş bulunduğu monoklonal antikorlar gibi tıbbi ürünler bundan böyle Rus şirketleri tarafından da üretilecek. Rus şirketleri Havana’daki Mariel Özel Gelişim Merkezi’ne, ilaç ve biyoteknoloji ürünleri üretimi için yatırım yapacak.

Rusya’nın Küba’daki ticari temsilcisi Aleksandr Bogatyr de iki bu konuda iki ülke arasındaki işbirliğinin önemine işaret etti. Küba’nın diyabetik ayak ülserlerinin tedavisi için geliştirmiş bulunduğu Heberprot-B ilacı şu anda Rusya’nın temel ilaçlar listesinde yer alıyor.

İlker Belek

http://haber.sol.org.tr/dunya/kubanin-tibbi-urunleri-rus-pazarina-giriyor-201357