Küba Büyükelçiliği’ne silahlı saldırıya dair ABD’den hâlâ ses yok

Küba’yı “terörle mücadeleye destek vermeyen ülkeler listesi”ne alan ABD, kendi topraklarında Küba Büyükelçiliği’ne düzenlenen silahlı saldırıya dair aradan 20 gün geçmesine rağmen resmi bir açıklama bile yapmadı.

Küba Dışişleri Bakanlığı’nın ABD’den sorumlu diplomatı Carlos Fernández de Cossío, önceki gün düzenlediği basın toplantısında, Washington’un Küba Büyükelçiliği’ne düzenlenen terörist saldırıyla ilgili ne bir resmi açıklama yaptığını ne de Küba’nın soruşturmaya ilişkin bilgi taleplerine yanıt verdiğini söyledi.

‘Suç ortaklığı sessizliği’

ABD’nin saldırının ardından 20 gün geçmesine rağmen resmi bir açıklama yapmayı reddettiğini belirten Carlos Fernández de Cossío “Bu her geçen gün onun suç ortaklığını ortaya koyuyor. Bu  sessizlik bir suç ortaklığı sessizliğidir” dedi.

Havana’da Dışişleri Bakanlığı binasında düzenlenen basın toplantısında Kübalı gazetecilere yaptığı açıklamada Carlos Fernández de Cossío, ABD’nin son olarak Küba’yı “ABD yönetimiyle terörle mücadelede işbirliği yapmayan ülkeler listesi”ne aldığını hatırlattı.

‘Küba terörizmin mağduru’

Küba’nın terörizme karşı net ve istikrarlı pozisyonunu uluslararası toplumun bildiği gibi Washington’un da bildiğini dile getiren Carlos Fernández de Cossío, “Küba terörizmin mağdurudur” dedi.

ABD’nin bu kararının tek taraflı, kasıtlı ve ikiyüzlüce olduğunu ve herhangi bir yetkili organ karşısında bir değer taşımadığını belirten Kübalı diplomat, ABD’nin bunu üçüncü ülkelerin Küba’ya karşı tutumlarını değiştirmenin bir aracı olarak kullandığını belirtti.

‘Durum ‘açık bir savaş’a benziyor’

Trump yönetiminin Küba’ya karşı giderek artan düşmanca tutumuna da değinen Fernández de Cossío  “Bu yönetimin siyasi vaadi Küba Devrimi’ne son vermek için ölçüsüzce harekete geçmektir” dedi.

Fernández de Cossío ABD ile alışılmışın dışında “açık bir savaş” diye nitelendirilebilecek bir durumdan geçildiğini belirtti ve ikili ilişkilerin geliştirilmesinin önünde bir dizi engel olduğunu söyledi.

Ne olmuştu?

Washington’daki Küba Büyükelçiliği’ne 30 Nisan’da silahlı saldırı düzenlenmişti. Binada 10 Kübalı yetkili ve diplomatın bulunduğu sırada bir araçtan ateş açılarak düzenlendiği belirtilen saldırıda yaralanan ya da ölen olmamış, binada hafif hasar meydana gelmişti. Yerel polis saldırıyla ilgili bir kişinin gözaltına alındığını açıklamıştı. Küba’nın soruşturmayla ilgili talep ettiği bilgilere ve soruşturmaya katılma çağrısına ABD’li yetkililerden herhangi bir yanıt verilmedi. ABD konuya ilişkin resmi bir açıklama da yapmadı.

 

https://sol.org.tr/haber/kuba-buyukelciligine-silahli-saldiriya-dair-abdden-hala-ses-yok-5109