Küba ABD gericiliğine boyun eğmeyecek!

ABD Başkanı Donald Trump geçtiğimiz günlerde yeni Küba politikasını açıkladı. Obama döneminde diplomatik ilişkileri geliştirme ve ablukayı gevşetme yönünde atılan tüm adımların geri alındığını duyurdu.

Trump bu duyuruyu Miami’de kendisini başkanlık seçimlerinde destekleyen azılı Küba düşmanı zengin göçmenlerle birlikte bir şov eşliğinde yaptı. ABD’nin yıllarca itinayla yetiştirip, silahlandırıp Küba halkının ve Küba devletinin üzerine saldığı karşıdevrimci teröristleri özgürlük kahramanları ilan ederken, Küba’daki sosyalist iktidarı kendi halkına zulmeden bir diktatörlük olarak sundu.

Küba’yla ilgili söylenegelen tüm yalanlar en çok Donald Trump’ın ağzına yakıştı. Böylece yıllardır özgürlükleri ve bağımsızlıkları için direnen Kübalılara dönük ABD düşmanlığının özü dolaysız biçimde gözler önüne serilmiş oldu.

Bir avuç aptal ve gözü dönmüş Küba düşmanı dışında kimsenin inanmayacağı bu yalanlar ABD egemenlerinin Küba politikasındaki çıkışsızlığının üstünü örtemiyor. Obama Kübalılara beslediği dostça hislerden değil 50 yıllık abluka politikası başarısız olduğu ve hatta ABD çıkarlarına zarar verdiği gerekçesi ile bu politikayı gevşetme kararı almıştı. Bu kararın Küba ekonomisi üzerinde çok sınırlı etkisi oldu. Abluka politikası hala büyük ölçüde yürürlükte.

Trump’ın şovu ABD gericiliğinin bu kadarına bile tahammül edemediğini ve bir kez daha şu yalın gerçeğin üstünden atlamayı tercih ettiğini gösteriyor: Küba halkını yıllardır ciddi maddi manevi zarara uğratan soykırımcı abluka politikası Küba’nın direncini kıramıyor ve kıramayacak. Trump’ın sakil şovu ise ancak bir komedi olarak akıllarda kalacak.

José Martí Küba Dostluk Derneği