Hatırlıyorum: Ablukaya ve Terörizme Karşı Birlik

Küba, 4 Eylül ve 27 Ekim tarihleri arasında “Tenemos Memora. Solidaridad contra el Bloqueo y el Terrorismo” (Hatırlıyorum: Ablukaya ve Terörizme Karşı Birlik) adında düzenleyeceği bir takım etkinliklerle Küba Devrimi’ne yapılan saldırıları ve bu saldırıların kurbanlarını hatırlatmayı planlıyor.

Organizasyon ABD’nin Kübalıları aç bırakmak ve adanın sosyal gelişimini engellemek için yarım asırı aşkın bir süredir uyguladığı acımasız ekonomik, finansal ve ticari ablukayı bitirmesi amacıyla bir birliktelik oluşturmayı planlıyor. Katılımcılar ayrıca, ABD tarafından yasa dışı bir şekilde işgal edilen Guantánamo Askeri Üssü’nün geri verilmesi için de çağrıda bulanacak.

Bu kapsamda ele alınan organizasyon, Latin Amerika ve Karayipler’deki devrimci ve ilerici hükümetlere karşı emperyal güçler tarafından desteklenen yerel oligarşinin güncel agresifliğini de kınayacak.

Etkinlikler ilk olarak 4 Eylül 1997’de Hotel Copacabana’da patlatılan bomba sonucu ölen genç İtalyan Fabio Di Celmo anılarak başlayacak. Fabio, Florida’da yaşayan Küba asıllı Amerikalı teröristler tarafından finanse edilen Salvadorlu paralı asker Raúl Ernesto Cruz León’ın yerleştirdiği bomba tarafından katledilmişti.

Bunun yanı sıra, organizasyon kapsamında Şili’deki darbe (11 Eylül 1973), Küba Beşlisi’nin tutuklanması (12 Eylül 1998), Şili Konsolosu siyasetçi Orlando Letelier’in suikastı (21 Eylül 1976), Barbados – Havana arası uçuş yapan Cubana havayollarına ait uçağın havaya uçurulması (6 Ekim 1976) ve Ernesto Che Guevara’nın Bolivya’da katledilmesi (8 Ekim 1967) gibi olayların da içinde bulunduğu bir takım olayların yıl dönümleri etkinliklerle anılırken, 17 Eylül günü ablukanın kalkması için ve 23 Eylül günü ise Porto Riko’nun bağımsızlığı için etkinlikler düzenlenecek.

Etkinlikler Küba Dünya Halklarıyla Dostluk Kurumu (ICAP) tarafından organize ediliyor.

http://en.granma.cu/…/activities-planned-throughout-septemb…