Fidel ve Turkino Tepesi

Küba Devrimini belki de en güzel anlatan fotoğraflardan bir tanesinin hikayesini anlatan ve Bohemia’da Marlene Montoya imzasıyla yayımlanan makaleyi soL okurlarına sunuyoruz.

O günlerden geriye bu tarihi fotoğraf kaldı. Kavganın tam ortasında, 28 Nisan 1957 günü. Fidel Castro ilk kez Turkino Tepesine (Pico Turquino) çıkıyor.

Deniz seviyesinden 1974 metre yükseklikteki bu tepede çekilen o ünlü fotoğrafta Fidel, yanında Raul, Universo Sanchez ve İsyancı Ordunun (Ejercito Rebelde) diğer üyeleriyle beraber.

Tüfekler havaya kaldırılmış, zirveye ve zirvedeki Jose Marti anısına dikilmiş büste ulaşmanın verdiği mutluluk yüzlerden okunuyor. Doğumgününün yüzüncü yılı olan 1953 yılında unutulmamış ve Küba’nın en yüksek noktasına büstü dikilmiş olan Jose Marti aynı yıl 26 Temmuz günü Moncada Kışlasına yapılan saldırının da fikir babası olarak değerlendirilir.

Zirvede bir anlığına bütün yorgunluk unutulmuş, ulusal marş ve 26 Temmuz marşı dağlarda yankılanmıştı.

Aslında Fidel ve arkadaşlarının bu yaptıkları “Önder”e karşı bir borçlarını ödemeleri anlamına geliyordu. Marti’nin büstü köy doktoru olmasının yanısıra önemli bir aydın olan Manuel Sanchez ve kızı Celia Sanchez Manduley tarafından dikilmişti.

Büstün tabanında ise Kübalı heykeltraş Jilma Madera, Marti’nin şu sözlerini ölümsüzleştirmiştir: “Zirvesine çıktığınız zaman aşağıya baktığınızda bir ulusun veya insanlığın gerçek yüzünü gösteren bu türlü dağlar o kadar azdır ki…”

Fidel izleyen dönemde Devrim başarıya ulaşmadan önce ve zaferden sonra da bu tepeye çok kez geldi. Ancak belki de en unutulmaz ziyaretlerden bir tanesi 14 Kasım 1965 günüydü. Hala hatırlanan o günde 400 tıp doktorunun mezuniyet töreni Turkino Tepesinde yapılmıştı.

Fidel, o gün oradaki gençlere bulundukları yerin önemi ve yerine getirdikleri görevin anlamına dair şunları söylemişti: “Sözcüklerle ifade edilemeyen bazı duygular ardır, Turkino tepesinde bulunmak da bunlardan birisidir.”

Ve devam etti: “Bu tepeye tırmanın bir anlamı var. Bizi buralara kadar getiren bir ruh halidir bu. Dün olduğu gibi bugün de, gelecekte de daima bizimle olacak bu ruh Devrimimizin ruhudur!

İşte bu yüzden nesiller boyu Kübalılar o yorucu ve zahmetli yolları aşarak Turkino Tepesine çıktı ve çıkmaya devam edecek. O tepe bizim ulusal kimliğimizin bir parçasıdır.

Çeviri: Ogün Eratalay

http://haber.sol.org.tr/sol-ceviri/fidel-ve-turkino-tepesi-180563