Brezilya’da su ve temizlik sorunları Zika tehdidini sürdürüyor

Brezilya Sağlık Bakanlığı, dün ülkedeki Zika tehdinin sona erdiğine dair bir açıklamada bulundu.

SantiagoTimes‘da yer alan habere göre açıklama, hükümetin Zika tehdidine karşı ülke çapında acil durum ilan etmesinden hemen sonra geldi.

ZİKA VAKALARINDA DÜŞÜŞ VAR

Bu süre içerisinde Brezilya’da çok sayıda bebek, Zika virüsüne bağlı olarak mikrosefali ile doğuyor.

Bu yıl ise Zika vakalarının sayısı ile engelli olarak doğan bebeklerin sayısında doğru orantılı olarak bir düşüş gözlemleniyor.

Zika vakalarındaki bu düşüşün sebebi olarak nüfusta artan bağışıklık ya da eyalet yönetimlerinin sözkonusu virüsün taşıyıcısı olarak bilinen Aedes türü sivrisineklere karşı başlattığı yok etme çabaları olduğu düşünülüyor.

SU VE SAĞLIK ALTYAPISI ZİKA’YI SÜRDÜRÜYOR

Bunun yanı sıra Brezilya’da salgının tırmanmasına neden olan temel koşulların ele alınmadığı görülüyor.

Aedes türü sivrisinekler Zika virüsünün haricinde Dang humması ve Chikungunya gibi hastalıkların da taşıyıcısı olarak bilinirken uzun süredir devam eden su ve sağlık altyapısıyla ilgili sorunlar, nüfusu Zika salgınları ve diğer sivrisinek kaynaklı hastalıklara karşı savunmasız bırakıyor.

Brezilyalı yetkililer, su ve atık su sistemlerine yeterince yatırım yapmadığı için halk sağlığını risk altına sokuyor.

TIBBİ HİZMETLER PAHALI

Kuzeydoğudaki kuraklıklar durumun daha da kötüleşmesine neden olurken insanlar temiz suya erişemez durumda ve mevcut sorunlar hastalık taşıyan sivrisinekler için potansiyel üreme alanları oluşturuyor.

Virüslerden etkilenen çocuklara sahip olan birçok aile, tıbbi hizmetlerin pahalı olmasından dolayı zorluk çekiyor ve hizmet alabilmek için her hafta saatlerce kent merkezine seyahat etmek zorunda bırakılıyor.

Dünkü açıklamanın ardından Brezilya halkı ve uluslararası toplumun, rahat bir nefes alıp konuyu unutacakları beklense de tehlike hala devam ediyor.

Zika virüsünden etkilenen çok sayıda çocuk, uzun vadeli destek ve bakıma ihtiyaç duyuyor.

http://haber.sol.org.tr/dunya/brezilyada-su-ve-temizlik-sorunlari-zika-tehdidini-surduruyor-196287

Related posts: