Arjantin’de Nazi kalıntıları bulundu

Arjantin’in başkenti Buones Aires’e yakın Beccar kentinde Nazi sembolleri işlenmiş pek çok sayıda değerli eşyaya ulaşıldı.

Toplam 75 parçadan oluşan ve antika değeri taşıyan eşyaların, dönemin üst düzey Nazi yöneticilerine ait olduğu bildirildi.

Beccar kentinde evdeki  kitaplığın gizli bölmesinde gizlenen Nazi sembollü eşyaların ‘sahibi’ 55 yaşındaki Arjantinli, kendisinde yalnızca Nazi antikalarının bulunmadığı, Çarlık dönemi Rus antika eşyaları ve antik Mısır eserlerini de topladığını iddia etti.

‘HOLOCAUST MÜZESİ’NDE YERİNİ ALACAK’

Arjantin Güvenlik Bakanı Patricia Bullrich yapılan operasyon sonucunda ele geçirilen Nazi kolleksiyonu hakkında şunları söyledi: ” İlk araştırmaya göre, ele geçen eşyaların orginal olduğu yönündedir. Ve umuyoruz ki, Buenes Aires’in Holocaust Müzesi’nde yerlerini alacaklardır.”

Arjantin Yahudiler Birliği DAİA’nın sözcüsü Ariel Cohen Sabban ise yaptığı açıklamada, ”Ele geçen eşyalar Nazi üst düzey yöneticilerinin Arjantin’de kaçak olarak yaşadıklarının açık kanıtıdır” ifadesine yer verdi.

9 Mayıs 1945’de Kızıl Ordu tarafından Berlin’deki karargâhında intihar etmiş olduğu ifade edilen Adolf Hitler’le ilgili pekçok efsane var. Bunlardan bir tanesi de Kızıl Ordu’nun Berlin’e yaklaştığı sırada Adolf Hitler ve Eva Braun’un gizli bir araçla Güney Amerika’ya kaçtığı yönündedir.

ARJANTİN TESADÜF DEĞİL

Toplama kaplarından sorumlu SS subayı Adolf Eichmann’ın Mossad tarafından 1960’da Arjantin’de yakalanması tesadüf değildi. Arjantin’in o dönem Cumhurbaşkanlığını yürüten Juan Peron ileri derecede Hitler hayranıydı ve savaştan önce Nazilerle irtibatlıydı.

SS örgütüne bağlı ”Odessa” adı verilen özel örgütün üst düzey Nazi yöneticilerini yurt dışına kaçırmaktan sorumlu olduğu ve Arjantin’de bulunan bu eşyaların ”Odessa” operasyonlarını belgelediği bildiriliyor.

DAİA sözcüsü Sabban, ”Arjantin medyası Adolf Eichmann ya da Josef Mengele’nin Hitler büstü ve Üçüncü İmpararatorluğa ait kalıntıların ”Odessa” adlı özel örgüt tarafından Arjantin’e getirildiğini yazıyor” diye konuştu.

FBI NAZİ DOSYASINI ‘ARKADAŞLAR’ ADIYLA  KODLAMIŞ

FBI’ın gizli dosyalarının 2014’de ulaşım yasağı kalkan ”Arkadaşlar” dosyasında (FBI’ın şefi J. Edgar Hoover tarafından tutulan notlar), Auschwitz toplama kampında ”ölüm meleği” olarak anılan Josef Mengele’nin, ”Lyon’un kasabı” lakaplı Klaus Barbie, SS kasabı Erich Priebke’nin ve ”Riccardo Klement” adına düzenlenmiş sahte kimlik belgesi ile toplama kamplarının genel sorumlusu Adolf Eichmann’ın özel eşyaları ile birlikte Arjantin’e kaçırıldığını not etmişti.

Nazi yöneticilerine yardım eden yalnızca Peron değildi. CIA’nın Nazi istihbaratıyla işbirliği yaparak pekçok ‘eski’ Nazi yöneticisini ‘işe aldığı’ bilinen bir gerçek.

VATİKAN’DAN NAZİ YÖNETİCİLERİNE ‘SIĞINMA DAVETİ’

Komünizme karşı mücadele ekseninde Vatikan’dan Nazi ileri gelenlerine ”sığınma davetiyesi” geldiği de tarihsel gerçeklerdendir.

Dönemin Hırvat din adamı Krunslav Dragonoviç’in, Avusturyalı din adamı Alois Hudal’ın örgütlü ve sistemetik bir şekilde ”komünizme karşı set” olarak Nazilerle derin işbirliklerine girdikleri de tarihe kaydedilmiştir.

Solingenli ünlü çelik patronu Carl Erikhorn’un Hitler’e özel hediyelerinin Arjantin’de ele geçirildiğini söylemekte de yarar var.

Patronlar faşist Hitler’i yalnızca malî destek vermediler, onu ayrıca çok sevdiler.

Tevfik Taş

http://haber.sol.org.tr/dunya/arjantinde-nazi-kalintilari-bulundu-200698